Wat kost een woning volledig renoveren per m² in België (2026)?
Kort antwoord: Volgens de geraadpleegde Belgische bronnen kost een volledige woningrenovatie gemiddeld 750 tot 1.500 € per m² (ARPV, Bouwadviseur). Een lichte opfrissing start rond 300 € per m² (Maconstruction). Een zware renovatie kost tot 1.800 € per m² (Devis-Wallonie, excl. btw), een energiezuinige tot 2.100 € (Renovatiekampioen); sloop en heropbouw loopt tot 2.200 € (Devis-Wallonie). Voor 100 m² komt het gemiddelde neer op 75.000 tot 150.000 €.
Prijzen in dit artikel zijn indicatieve marktprijzen in België, geen prijslijst van Alpha Services Benelux. Uw vaste prijs staat in de offerte.
Prijs per m²: lichte, zware en totale renovatie
Elke bron hanteert eigen categorieën: licht kost 300 tot 600 € per m² (Maconstruction), 400 tot 800 € (Devis-Wallonie) of 800 tot 1.000 € (Heylen); zwaar 1.000 tot 1.300 € (Heylen), 1.000 tot 1.600 € (Maconstruction) of 1.100 tot 1.800 € (Devis-Wallonie). Hoger liggen de energiezuinige renovatie (1.600 tot 2.100 €, Renovatiekampioen) en sloop en heropbouw (1.500 tot 2.200 €, Devis-Wallonie). Daarom tonen we de bronnen apart.
| Type | Bron | Prijs per m² | Wat zit erin (volgens de bron) |
|---|---|---|---|
| Licht | Maconstruction (Wallonië) | 300 - 600 € | Schilderwerk, vloeren, keuken, badkamer, eenvoudige elektriciteit en sanitair |
| Licht | Devis-Wallonie (excl. btw) | 400 - 800 € | Schilderwerk, vloeren, keuken en basisbadkamer |
| Licht | Heylen Vastgoed (Vlaanderen) | 800 - 1.000 € | Nieuwe keuken en badkamer, schilderwerk, vloeren, dakisolatie, opwaardering sanitair en elektriciteit |
| Middelzwaar / energetisch | Maconstruction | 600 - 1.000 € | Isolatie, performante ramen, moderne verwarming, ventilatie |
| Middelzwaar | Devis-Wallonie (excl. btw) | 700 - 1.100 € | Isolatie, verwarming, elektriciteit, sanitair |
| Zwaar | Maconstruction | 1.000 - 1.600 € | Gedeeltelijke afbraak, nieuwe indeling, dak of fundering, eventueel uitbreiding |
| Zwaar | Heylen Vastgoed | 1.000 - 1.300 € | Structurele ingrepen, volledige isolatie, alle ramen, vloerverwarming, nieuwe leidingen en elektriciteit |
| Zwaar | Devis-Wallonie (excl. btw) | 1.100 - 1.800 € | Structuur, volledige isolatie, warmtepomp, zonnepanelen, alle bouwberoepen |
| Totaal / nieuwbouwniveau | Heylen Vastgoed | 1.300 - 1.500 € en meer | Quasi-herbouw binnen de bestaande structuur, warmtepomp, zonnepanelen, hoogwaardige afwerking |
| Totaal / energiezuinig | Renovatiekampioen | 1.600 - 2.100 € | Energiezuinige renovatie |
| Sloop en heropbouw | Devis-Wallonie (excl. btw) | 1.500 - 2.200 € | Sloop plus nieuwbouw |
Als algemeen gemiddelde voor een renovatie van a tot z geven ARPV en Bouwadviseur 750 tot 1.500 € per m², Renovatiekampioen 850 tot 1.500 € per m². De bronnen zijn vooral aannemers- en adviessites; het zijn indicaties, geen prijslijsten.
Voorbeelden voor een woning van 100 m²
Voor 100 m² komt een volledige renovatie volgens het gemiddelde van 750 tot 1.500 € per m² (ARPV, Bouwadviseur) uit op 75.000 tot 150.000 €. Per bron liggen de bedragen voor 100 m² als volgt.
| Type | Bron | Prijs per m² | Totaal voor 100 m² |
|---|---|---|---|
| Licht | Devis-Wallonie (excl. btw) | 400 - 800 € | 40.000 - 80.000 € |
| Middelzwaar | Devis-Wallonie (excl. btw) | 700 - 1.100 € | 70.000 - 110.000 € |
| Zwaar | Devis-Wallonie (excl. btw) | 1.100 - 1.800 € | 110.000 - 180.000 € |
| Sloop en heropbouw | Devis-Wallonie (excl. btw) | 1.500 - 2.200 € | 150.000 - 220.000 € |
| Basis | Renovatiekampioen | 1.000 - 1.300 € | 100.000 - 130.000 € |
| Comfort | Renovatiekampioen | 1.300 - 1.700 € | 130.000 - 170.000 € |
| Energiezuinig | Renovatiekampioen | 1.600 - 2.100 € | 160.000 - 210.000 € |
Het bedrag voor 100 m² is telkens een vermenigvuldiging; de bronnen geven zelf geen voorbeeld voor exact 100 m². Devis-Wallonie geeft bovendien een onzekerheidsmarge van ±25-35% op zijn cijfers.
Daar komen nog kosten bovenop die niet in de m²-prijs zitten: een reserve voor onvoorziene werken van 10 tot 15% (Renovatiekampioen, ARPV, Heylen, Maconstruction) en, volgens Heylen, 7 tot 12% architectkosten.
Wat bepaalt de prijs?
Vooral drie dingen: hoe diep u ingrijpt, hoe hoog het afwerkingsniveau ligt en of keuken en badkamer in de m²-prijs zitten.
- Omvang van de ingreep: alleen schilderwerk en vloeren, of ook isolatie, ramen, verwarming en structuur.
- Afwerkingsniveau: basis, comfort of energiezuinig geeft bij Renovatiekampioen al een verschil van meer dan 500 € per m².
- Staat van de woning: bij oudere panden raden de bronnen een reserve van 10 tot 15% aan.
- Technieken: warmtepomp, zonnepanelen, vloerverwarming en ventilatie verhogen de prijs per m² duidelijk.
Keuken en badkamer: inbegrepen of niet?
Dat is het grootste misverstand. De bronnen zijn niet eenduidig: Renovatiekampioen noemt zijn gemiddelde van 850 tot 1.500 € zonder keuken en badkamer, terwijl Maconstruction en Devis-Wallonie die in de lichte categorie wel meerekenen. Ook bij Heylen is dit niet eenduidig. Vraag dus altijd of keuken en badkamer als aparte post in de offerte staan.
Met of zonder btw?
Enkel Devis-Wallonie vermeldt uitdrukkelijk dat zijn prijzen exclusief btw zijn. De andere bronnen laten dat open. Vergelijk prijzen daarom pas als de btw-basis vaststaat.
In welke volgorde voert u de werken uit?
Eerst ontwerp en vergunning, dan afbraak en ruwbouw, dan technieken en isolatie, en pas op het einde de afwerking. Wie de volgorde omdraait, betaalt volgens Renovatiekampioen dubbel breekwerk.
- Ontwerp, plannen en eventueel vergunning (Renovatiekampioen).
- Afbraak en ruwbouw: structurele ingrepen, dak.
- Dak en isolatie, daarna leidingen, elektriciteit en verwarming (Heylen). Devis-Wallonie plaatst de verwarming bewust na de isolatie en zonnepanelen als laatste.
- Afwerking: pleisterwerk, vloeren, tegels, schilderwerk, keuken en badkamer.
Laat een vakman beoordelen welke volgorde bij uw woning past; dat hangt af van de staat van dak, leidingen en elektrische installatie.
6% btw: wanneer geldt dat?
Het verlaagde tarief van 6% geldt voor renovatiewerken aan een privéwoning die minstens 10 jaar geleden voor het eerst in gebruik werd genomen, als de werken rechtstreeks door de aannemer aan u worden gefactureerd. Anders is het 21%.
- De woning wordt uitsluitend of hoofdzakelijk als privéwoning gebruikt (BouwRegister).
- De 10 jaar tellen vanaf de eerste ingebruikname, niet vanaf het bouwjaar (Test-Aankoop).
- 6% geldt voor wat de aannemer levert en plaatst. Materiaal dat u zelf koopt, blijft aan 21% (BouwRegister, Test-Aankoop).
- Gas- en stookolieketels vallen sinds 1 juli 2025 niet meer onder 6% (BouwRegister, Maconstruction).
Controleer actuele steun bij de officiële regionale portalen: vlaanderen.be/mijn-verbouwpremie, homegrade.brussels en wallonie.be.
Offertes vergelijken en verrassingen vermijden
Vergelijk offertes pas als ze dezelfde werken, dezelfde afwerking en dezelfde btw-basis bevatten. Een lagere totaalprijs betekent vaak gewoon een kleinere opdracht.
- Laat keuken, badkamer, elektriciteit, verwarming en ramen als aparte posten opsplitsen.
- Controleer of de prijs incl. of excl. btw is en welk tarief per post geldt.
- Vraag wat er gebeurt bij onvoorziene werken en reken zelf 10 tot 15% reserve.
- Tel architect- en studiekosten apart bij.
- Vraag een vaste, schriftelijke offerte na plaatsbezoek in plaats van een prijs per m² over de telefoon.
Alpha Services Benelux, actief sinds 2014, voert renovaties uit met een eigen team en werkt met een vaste schriftelijke offerte na plaatsbezoek. Bekijk onze aannemersdienst, de pagina over renovatie of onze binnenrenovatie, of maak een eerste raming met de renovatiecalculator. De bedragen in dit artikel zijn marktranges, geen prijslijst van ons bedrijf.
Vaste offerte na plaatsbezoek
Alpha Services Benelux voert de werken uit met een eigen ploeg, actief sinds 2014. BTW BE 0541.320.178.
Offerte aanvragenVeelgestelde vragen
Hoeveel kost een renovatie van een huis per m² in België?
Gemiddeld 750 tot 1.500 € per m² voor een volledige renovatie (ARPV, Bouwadviseur). Licht start rond 300 € (Maconstruction), zwaar loopt tot 1.800 € (Devis-Wallonie, excl. btw), energiezuinig tot 2.100 € (Renovatiekampioen) en sloop en heropbouw tot 2.200 € (Devis-Wallonie).
Wat kost de renovatie van een woning van 100 m²?
Met het gemiddelde van 750 tot 1.500 € per m² (ARPV, Bouwadviseur) komt u op 75.000 tot 150.000 €. Devis-Wallonie rekent 40.000 tot 80.000 € voor licht en 110.000 tot 180.000 € voor zwaar (excl. btw); Renovatiekampioen komt voor energiezuinig op 160.000 tot 210.000 €. Reken 10 tot 15% reserve bovenop.
Zitten keuken en badkamer in de prijs per m²?
Niet altijd. Renovatiekampioen rekent zijn gemiddelde van 850 tot 1.500 € zonder keuken en badkamer, andere bronnen tellen ze mee bij lichte renovaties. Laat ze daarom als aparte posten in de offerte opnemen.
Geldt 6% btw voor een volledige renovatie?
Ja, als de woning minstens 10 jaar geleden in gebruik werd genomen, privé gebruikt wordt en de aannemer rechtstreeks factureert. Materiaal dat u zelf koopt, kost 21%. Laat het btw-tarief per post op de offerte vermelden.
Welke werken doet u het eerst bij een totaalrenovatie?
Eerst ontwerp en vergunning, dan afbraak en ruwbouw, daarna dak, isolatie en technieken, ten slotte afwerking. Zo vermijdt u dubbel breekwerk. Laat een vakman de volgorde voor uw woning beoordelen.
Bronnen
- Totaalrenovatie: Uw woning compleet vernieuwen (2026) — Renovatiekampioen
- Wat kost een woningrenovatie in Vlaanderen? — Heylen Vastgoed
- Wat Kost een Totaalrenovatie in 2026? Prijzen per m² — ARPV
- Prijzen renovatie 2026 — Bouwadviseur.be
- Prix rénovation maison en Belgique (2026) : coût au m² par type de travaux — Devis-Wallonie.be
- Guide prix construction et rénovation en Wallonie 2026 — Maconstruction.be
- 6 procent btw in de bouw — BouwRegister
- Wanneer en hoe krijg je verminderd btw-tarief van 6% voor werken aan je woning? — Test-Aankoop