← Terug naar home📞 Bel 0485 44 55 12

· Bijgewerkt · Alpha Services Benelux

Asbest verwijderen en sloopwerken in België: wat kost het per m² in 2026?

Kort antwoord: Een asbestdak (hechtgebonden golfplaten of leien) laten verwijderen kost op de Belgische markt grofweg €10 tot €40 per m², afhankelijk van afvoer, btw en bereikbaarheid. Niet-hechtgebonden asbest kost €50 tot €150 per m². Gewone sloopwerken liggen tussen €7 en €55 per m². In Vlaanderen is bij verkoop van een gebouw van vóór 2001 een asbestattest verplicht.

Prijzen in dit artikel zijn indicatieve marktprijzen in België, geen prijslijst van Alpha Services Benelux. Uw vaste prijs staat in de offerte.

Prijs asbest verwijderen per m²

Voor een dak of gevel met hechtgebonden asbest (golfplaten, leien) reken je op de markt op ongeveer €10 tot €40 per m². De spreiding is groot omdat bronnen verschillend omgaan met afvoer, verpakking en btw.

Richtprijzen asbestverwijdering per m² (Belgische markt, 2026)
Type werkRichtprijs
Golfplaten of leien (hechtgebonden), dak€10 – €40 per m²
Wanden in vezelcement€20 – €50 per m²
Onderdak of gevelbekleding€30 – €55 per m²
Niet-hechtgebonden asbest (containment, luchtmetingen)€50 – €150 per m²
Dakvernieuwing inclusief asbestverwijdering€170 – €215 per m²
Asbestcement schoorsteen€500 – €1.500 per stuk

Een dak van 100 m² komt volgens de geraadpleegde prijsgidsen uit op ongeveer €2.500 tot €6.500 inclusief btw. Grotere oppervlakken zijn per m² iets goedkoper: een prijsgids rekent bijvoorbeeld €30 per m² bij 35 m² en €26 per m² bij 70 m² (excl. btw).

Kleine werken en bijkomende kosten

Voor kleine oppervlakken wordt vaak een forfait gerekend, en daarnaast komen inventaris, afvoer en controlemetingen. Vraag altijd of die posten in de offerte zitten.

Forfaits en bijkomende kosten (Belgische marktrichtprijzen)
PostRichtprijs
Asbestplaten 1–10 m² (forfait)ca. €675
Asbestplaten 11–50 m² (forfait)€800 – €925
Asbestinventaris door deskundige€350 – €500 excl. btw
Vrijgavemeting na sanering€200 – €600
Afvoer naar erkende verwerker€200 – €400 per ton

Afvoer en verwerking vormen volgens één prijsgids 10 tot 20% van de totaalprijs. Sommige prijzen zijn all-in, andere rekenen transport en stort apart.

Asbestinventaris en asbestattest: wat is verplicht?

In Vlaanderen is bij elke overdracht onder levenden van een gebouw van vóór 2001 een geldig asbestattest verplicht, sinds 23 november 2022. Het geldt ook bij schenking, niet bij erfenis.

In Brussel is een asbestinventaris verplicht vóór elke renovatie of afbraak; boven 500 m² moet hij het officiële model (bijlage 1 van het Asbestbesluit) volgen. In Wallonië moet asbest vóór een afbraak verwijderd worden en is een sloopopvolgingsplan nodig. Vlaamse verbouwers moeten gemakkelijk bereikbare asbesthoudende materialen verwijderen, ongeacht hun staat.

Wie mag welk asbest verwijderen?

Niet-hechtgebonden, beschadigd of moeilijk bereikbaar asbest mag alleen door een gespecialiseerd, erkend bedrijf worden verwijderd. Voor intact hechtgebonden asbest zoals golfplaten bestaan beperkte uitzonderingen voor particulieren, maar die verschillen per gewest.

Laat de situatie bij twijfel door een professional beoordelen en vraag het bewijs van erkenning. Ook zonnepanelen of dakramen plaatsen op een asbestdak mag volgens het Fonds voor Asbestslachtoffers en Leefmilieu Brussel niet zonder eerst het asbest te verwijderen.

Sloopwerken: prijs per m²

Sloopwerken kosten volgens Belgische prijsgidsen tussen €7 en €55 per m², naargelang je alleen kaal maakt of de hele woning afbreekt.

Richtprijzen sloopwerken per m² (Belgische markt, 2026)
Type werkRichtprijs
Vloeren, wanden en plafonds afbreken€7 – €15 per m²
Binnenmuren slopen€15 – €25 per m²
Dak afbreken€15 – €30 per m²
Woning afbreken tot aan de fundering€30 – €35 per m²
Woning volledig afbreken, grond bouwklaar€40 – €55 per m²
Container 10 m³ / 20–30 m³€250 – €400 / €400 – €700

Een volledige woning afbreken komt in totaal uit op ongeveer €10.000 tot €40.000, naargelang grootte en afwerkingsniveau. Prijsgidsen verschillen over de vraag of de m²-prijzen incl. of excl. btw zijn; vraag dat expliciet na.

Wat bepaalt de prijs?

De grootste prijsfactoren zijn het type asbest, de bereikbaarheid, de omvang en wat er allemaal in de offerte zit.

Offertes vergelijken zonder verrassingen

Vergelijk offertes pas als ze dezelfde posten bevatten: verwijdering, verpakking, transport, stort, metingen en btw. Een prijsgids waarschuwt dat asbest bij sloopwerken nooit als inbegrepen mag worden aangenomen.

  1. Laat vóór de sloop of renovatie een asbestinventaris opmaken zodat de aannemer weet waar asbest zit.
  2. Vraag het bewijs van erkenning van het bedrijf dat het asbest verwijdert.
  3. Laat verwijdering, afvoer en attesten apart vermelden.
  4. Controleer of de prijs incl. of excl. btw is. Het verlaagde tarief van 6% geldt voor renovatie van woningen ouder dan 10 jaar die hoofdzakelijk als privéwoning dienen, gefactureerd door een aannemer aan de eindgebruiker; voor een volledige afbraak geldt dat niet (enkel onder de aparte regeling afbraak en heropbouw, met eigen voorwaarden); anders 21%.

Na een sanering of sloop volgt meestal een renovatie, bijvoorbeeld een badkamerrenovatie: bij Alpha Services Benelux (actief sinds 2014) krijg je na een plaatsbezoek een vaste, schriftelijke offerte van een aannemer die zelf met een eigen team werkt. Bekijk enkele realisaties en maak een eerste budget met de renovatiecalculator. Bellen of WhatsAppen kan op 0485 44 55 12.

Premies

Premies en voorwaarden verschillen per gewest en veranderen regelmatig: raadpleeg het officiële portaal (vlaanderen.be/mijn-verbouwpremie, wallonie.be of Homegrade voor Brussel) voor de actuele stand.

Vaste offerte na plaatsbezoek

Alpha Services Benelux voert de werken uit met een eigen ploeg, actief sinds 2014. BTW BE 0541.320.178.

Offerte aanvragen

0485 44 55 12 · WhatsApp

Veelgestelde vragen

Wat kost asbest verwijderen per m²?

Voor een dak met hechtgebonden asbest zijn Belgische richtprijzen ongeveer €10 tot €40 per m², afhankelijk van afvoer en btw. Niet-hechtgebonden asbest kost €50 tot €150 per m². Een dak van 100 m² ligt rond €2.500 tot €6.500 incl. btw.

Is een asbestattest verplicht bij verkoop?

In Vlaanderen wel, bij elke overdracht onder levenden van een gebouw van vóór 2001, sinds 23 november 2022. Het attest moet uiterlijk bij het compromis aan de koper bezorgd zijn. Zonder geldig attest kan de koper de nietigheid van de verkoop inroepen.

Mag ik asbest zelf verwijderen als particulier?

Beschadigd, losgebonden of moeilijk bereikbaar asbest mag nooit door een particulier verwijderd worden. Voor intact hechtgebonden asbest bestaan beperkte uitzonderingen die per gewest verschillen. Laat de situatie beoordelen door een professional en vraag naar het erkenningsbewijs.

Wat kost asbest laten verwijderen van een garagedak?

Voor kleine oppervlakken rekenen sommige aanbieders forfaits: ongeveer €675 voor 1–10 m² en €800 tot €925 voor 11–50 m². Reken daarbovenop op afvoerkosten van ongeveer €200 tot €400 per ton als die niet inbegrepen zijn.

Wat kosten sloopwerken per m²?

Kaal maken kost ongeveer €7 tot €15 per m², binnenmuren slopen €15 tot €25. Een hele woning afbreken en de grond bouwklaar opleveren ligt tussen €40 en €55 per m². Controleer of container en puinafvoer inbegrepen zijn.

Hoeveel kost een asbestinventaris?

Een asbestinventaris door een deskundige kost volgens Belgische prijsgidsen ongeveer €350 tot €500 excl. btw, afhankelijk van de grootte en complexiteit van de woning. Een vrijgavemeting na een sanering komt er met €200 tot €600 bovenop.

Bronnen

  1. Asbest verwijderen prijs: richtprijzen per m², kostenfactoren — Asbestdeskundigen.be
  2. Kosten asbest verwijderen 2026: Prijs per m² — Renovatiekampioen.be
  3. Quel est le prix d'un désamiantage en Belgique ? — Guide-renovation.be
  4. Asbest dak verwijderen prijs 2026 — Renovatie-calculator.be
  5. Prijzen afbraakwerken — Renovatie-gids.be
  6. Volledige afbraak prijs 2026 — Vakmanprijzen.be
  7. Circulaire 2025/C/48 betreffende de nieuwe regeling inzake het btw-tarief van 6 % voor de afbraak en heropbouw van woningen — Forum for the Future (samenvatting circulaire FOD Financiën)
  8. De verkoop van een gebouw — OVAM (Vlaamse overheid)
  9. Amiante : comment éviter les risques pour la santé ? — Bruxelles Environnement
  10. Retirer de l'amiante — Fonds amiante (Fonds voor Asbestslachtoffers)